HAKKIMIZDA

“Türkiye’nin entelektüel aklının buluşma noktası” mottosuyla alanında uzman bir grup aydın ve yazardan oluşan Kopernik Kitap kadrosu, toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturmak; son yıllarda kişisel kodlarımıza işleyen ayrıştırmayı ve ötekileştirmeyi önlemek için yola koyuldu. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu siyasî, iktisadî, sosyolojik, kültürel, bölgesel ve diplomatik sorunları aşmanın en doğru yolunun çoğulculuk ekseninde kültürel zenginliklerin kaynaşmasından geçtiğine inanan Kopernik Kitap, edebiyat, tarih, felsefe, hatırat, seyahatname, biyografi, inceleme, çocuk kitapları, popüler ve yabancı yayınlarıyla alanında lider yayınevi olmayı hedeflemektedir.

HER TÜRLÜ İDEOLOJİK KÖRLÜĞÜ REDDEDİYORUZ!

Farklı bakış açılarının harmanlanmasının zenginlik olduğuna inanarak, düşünmeyi ve gerçeklere geniş açıdan bakmayı; arka planı, amaçları ve hedefleri görmeyi; sorunlara soğukkanlılıkla ve hiçbir hesap gütmeden yaklaşmayı öneriyoruz. Hangi taraftan olursa olsun; ikiyüzlülüğü, çifte standardı, ideolojik körlüğü, ufuksuzluğu, bilgisizliği ve haksızlığı reddediyoruz. Duygularımızı gizlemeden, sorunlara içerden özeleştiri getirecek bir bakış açısıyla çözüm yolları arıyoruz. Aydın olmanın sorumluluğu da bu olsa gerek.

NEDEN NICOLAUS COPERNICUS?

Kopernik, (Nicolaus Copernicus 1473-1543) yaşadığı dönemde yerleşik statükoya yönelik protest çıkışlarıyla tarihe mâl olmuş önemli bir şahsiyettir. Evrenin merkezinin Dünya değil Güneş olduğunu iddia eden Kopernik, Güneş merkezli bir evren tasavvurunu ilk ortaya atan, Kopernik Devrimi’ni literatüre kazandıran bir bilim insanıdır. Sadece yaşadığı dönemde değil, sonraki yüzyıllarda da “söylenemeyeni söyleyebilmenin; konuşulamayanı konuşmanın” sembolü olarak anılmıştır. Kopernik Kitap, Türkiye’nin kültürel kalkınması için “yazılamayanı yazmayı”, “söylenemeyeni söylemeyi” yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR