Kâtip Bartleby
Kâtip Bartleby

Kâtip Bartleby (B9789752439238)

İndirim Oranı : %35 İndirim
KDV Dahil : ₺72,00
İndirimli : ₺46,80
KDV Dahil : ₺46,80

Elinizdeki bu eser, Amerikan edebiyatının büyük isimlerinden Herman Melville’in kaleme aldığı Varoluşçuluk, Absürdizm ve Modernizm’in ilk ve önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen bir “pasif direniş” hikâyesidir.

19. yüzyıl ortalarında New York’ta geçen bu gizemli hikâye, Wall Street’teki hukuk bürosuna üçüncü bir kâtip olarak işe alınan Bartleby adında çalışkan bir genci konu edinir. Başlangıçtaki çalışkanlığına ve disiplinine rağmen Kâtip Bartelby’nin giderek artan garip davranışları, hikâyenin anlatıcısı hukuk bürosunun sahibini rahatsız etmeye başlar. Bartleby’nin Wall Street’te yaşanan hengâmeye ve insanların onla ilgili ne düşündüklerine aldırış etmeksizin başlattığı pasif direniş “yapmak istemiyorum” sözüyle adeta abideleşir.

Bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açan bu hikâye, çağımıza da seslenen bir alegori niteliğindedir. Kâtip Bartleby’nin gizemli hikâyesini merakla okurken hem üzülecek hem de düşüneceksiniz.

Basım Dili
Türkçe
Basım Yeri
Türkiye
Basım Tarihi
Eylül 2018
Kağıt Cinsi
2. Hamur
Sayfa Sayısı
56
Orijinal Dil
İngilizce
Yazar
Herman Melville
Tercüme
Elvan Aytekin
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR