EMİR
EMİR

EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMET'İN HAYATI VE FETİHLERİ (B9786256994027)

İndirim Oranı : %35 İndirim
KDV Dahil : ₺729,00
İndirimli : ₺473,85
KDV Dahil : ₺473,85

Yazar: GİOVANNİ MARİO FİLELFO 

Hazırlayan: FİLİZ BARIN AKMAN

                           BEYAZIT AKMAN

         Yıl 1453. Tüm bir Doğu-Batı tarihini değiştirecek büyük fetih gerçekleşmiş ve henüz 21 yaşındaki azimli genç Türk Sultanı şehre zaferle girmiştir. Esirler arasında Ceneviz ve Venediklilerin yaşadığı Pera’daki Ancona elçisi Angelo Boldoni adlı bir Latin de vardır. Fatih, babasının yakın dostunun oğlu Othman Lillo Ferducci’nin akrabası bu esiri salıverir. Türk Fatihi, Sezar’ın mirasının gerçek varisi, Truvalı Aeneas’ın soydaşı olarak gören Othman Ferducci, Emir’in bu alicenap jestine öyle minnettar kalır ki, yıllar sonra ona ithafen, Rönesans gelenekleri doğrultusunda, Aeneid, Illiad, Odyssey gibi, önemli tarihi kahramanları öven, fetihlerini ve maceralarını anlatan epik tarzda Latince bir şiir yazılmasını arzular ve bu önemli görevi, Dante’nin biografisini de yazmış olan şair Gian Mario Filelfo’ya sipariş eder. Ve işte bu şekilde ortaya çıkar 1476’da İtalya’da tamamlanan yaklaşık beş bin mısralık AMYRIS yani EMİR epik şiiri.

          II. Mehmet hakkında Batı’da alışılagelmiş şekliyle salt bir yergi metni olmadığından, yüzyıllardır âdeta yasaklı bir şiir gibi modern dillere aktarılmadan unutulmaya terk edilmiş bu epiği, yaklaşık 550 yıl sonra, Batı’daki Türk-İslam algısı konusunda uzman akademisyenler Doç. Dr. Filiz Barın Akman ve Doç. Dr. Beyazıt Akman, uzun soluklu bir araştırma ve titiz bir çalışma sonunda metin tahlili, şerhi ve tarihi açıklamalarıyla birlikte yayına hazırladılar. Şiiri, yazılış serüvenini, Doğu-Batı ilişkileri ve Batı’daki Türk imgesinin arkaplanı çerçevesinde kapsamlı bir akademik çalışmayla irdeleyen bu eser, uluslararası boyutları nedeniyle Türkçe ve İngilizce olarak eşzamanlı yayına hazırlandı.

         Bu çalışma bir ilki gerçekleştirmiş, asırlardır unutulmuş bu önemli eseri kültür, tarih ve edebiyat dünyasına kazandırmıştır.

Basım Dili
Türkçe
Basım Yeri
İstanbul -Türkiye
Kağıt Cinsi
Enso Creamy, 53 gr.
Etiketler
EMİR, EMİR TÜRK, EMİR TÜRK İMPARATORU, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN HAYATI, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN HAYATI VE, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN HAYATI VE FETİHLERİ, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN HAYATI FETİHLERİ, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN VE, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN VE FETİHLERİ, EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMETİN FETİHLERİ, EMİR TÜRK İMPARATORU HAYATI, EMİR TÜRK İMPARATORU HAYATI VE, EMİR TÜRK İMPARATORU HAYATI VE FETİHLERİ, EMİR TÜRK İMPARATORU HAYATI FETİHLERİ, EMİR TÜRK İMPARATORU VE, EMİR TÜRK İMPARATORU FETİHLERİ, EMİR TÜRK MEHMETİN, EMİR TÜRK MEHMETİN HAYATI, EMİR TÜRK MEHMETİN HAYATI VE, EMİR TÜRK MEHMETİN HAYATI FETİHLERİ, EMİR TÜRK MEHMETİN VE, EMİR TÜRK MEHMETİN VE FETİHLERİ, EMİR TÜRK MEHMETİN FETİHLERİ, EMİR TÜRK HAYATI, EMİR TÜRK HAYATI VE, EMİR TÜRK HAYATI VE FETİHLERİ, EMİR TÜRK VE FETİHLERİ, EMİR TÜRK FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU, EMİR İMPARATORU MEHMETİN, EMİR İMPARATORU MEHMETİN HAYATI, EMİR İMPARATORU MEHMETİN HAYATI VE FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU MEHMETİN HAYATI FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU MEHMETİN VE FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU MEHMETİN FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU HAYATI, EMİR İMPARATORU HAYATI VE, EMİR İMPARATORU HAYATI VE FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU HAYATI FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU VE FETİHLERİ, EMİR İMPARATORU FETİHLERİ, EMİR MEHMETİN, bey, beyazıt, akman, beyazıt akman,
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR