Fedailer Cemiyeti ve Kuleli Vakası
Fedailer Cemiyeti ve Kuleli Vakası

Fedailer Cemiyeti ve Kuleli Vakası (B9786256994010)

İndirim Oranı : %35 İndirim
KDV Dahil : ₺146,00
İndirimli : ₺94,90
KDV Dahil : ₺94,90

Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasisine ve istikrarına büyük zararlar veren darbeler ile darbe teşebbüsleri tarihsel süreçler içinde incelendiğinde, devletin köklerinin uzandığı Osmanlı geçmişinde de izdüşümleri görülecektir. 

 

Osmanlı Devleti’ndeki organize darbelerden bahsedilirken ilk karşılaşılan olay, bu kitabın konusunu oluşturan “Kuleli Vakası”dır. Söz konusu hadise, tanzimat reformlarından rahatsızlık duyan sivil ve askerlerden müteşekkil bir grubun “Fedailer Cemiyeti” olarak isimlendirdikleri bir cunta yapılanması oluşturmalarıyla başlamaktadır. Şeyh Ahmet Efendi önderliğinde kurulan bu cuntanın temelde amacı, iktidardaki padişahı değiştirerek yönetimi ve toplumu görüşleri doğrultusunda dizayn etmektir. Osmanlı tarihinde bir cuntaya dayanan ilk darbe teşebbüsü olarak kabul edilen bu vaka, 14 Eylül 1859 günü deşifre edilerek etkisizleştirilmiştir.

 

Elinizdeki kitap, üzerinde pek çok spekülasyon yapılan bu tarihi olayı objektif şekilde tüm yönleriyle ele almayı ve üzerindeki sis perdesini dağıtmayı amaçlamaktadır.

Basım Dili
Türkçe
Basım Yeri
İstanbul -Türkiye
Kağıt Cinsi
Enso Creamy, 53 gr.
Yazar
Önder Ege
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR